Beskydy - Ostravice

Chalupa Ostravice

V přízemí jsou dvě ložnice pro 4 osoby a obývací pokoj s rohovou pohovkou pro 2 osoby. Srdcem tohoto patra je kuchyň s velkou spižírnou. Na tomto patře je koupelna se sprchovým koutem a toaleta.  
V prvním patře jsou další dva pokoje pro 4 osoby. Dominantou je velký obývák s jídelnou a rohovou pohovkou, která je rozkládací s možností přespání 2 osob. Nachází se zde také velká televize s audio sestavou, DVD přehrávačem a malou knihovnou. Tato místnost je ideální pro společenské aktivity. Kuchyně je sice menší než ve spodním patře, nicméně je opatřena myčkou na nádobí a mikrovlnou troubou. Jsou zde i dvě koupelny, v jedné je sprchový kout a v druhé je prostorná vana. V každé z koupelen se nachází toaleta.
Pro venkovní grilování je připravený altán s krbem. Pro děti je připravený dřevěný domeček se skluzavkou. Pro odpočinek na sluníčku jsou k dispozici lehátka, zahradní houpačka a dále posezení v okrasné zahradě.

Cena 360 CZK / osoba / noc. Minimální platba 3 600 CZK / noc (do 10 osob). Nad 10 osob, každá osoba 250 CZK
Cena za osobu zahrnuje zavěřečný úklid. Vratná záloha 3 000 CZK, v termínu vánoční svátků jsou ceny zvýšené. 

Cca 10 km od Chalupy Ostravice se nachází lyžařský areál Bílá. Lyžařskou sezónu zahajuje již na začátku prosince. SKI areál Bílá nabízí pestrou škálu sjezdovek od sportovních červených až po rodinné modré.


Celkem je k dispozici 2,6 km červených sjezdovek, které jsou svým sklonem ideální pro sportovní jízdu. Modré rodinné sjezdovky jsou ideální pro začátečníky a děti. Celkem je k dispozici 3 km modrých sjezdovek s mírným sklonem. Při dobrých podmínkách je zde postaven slalom pro veřejnost a 600 metrů dlouhá FUN line s terénními vlnami a klopenými zatáčkami.

 

Na jižním svahu je k dispozici SNOW park pro snowboardisti a nadšence freestylu.

Pro úplné začátečníky je připraven dětský lyžařský park se třemi posuvnými koberci, nabízí také cvičný vlek se sjezdovkou dlouho 90 metrů.

Pro nadšence běžkového lyžování jsou k dispozici upravované trasy na běžky. Celkem je upravováno 79 km tras na běžky. Aktuální sjízdnost a stav běžeckých tras naleznete na www.bilestopy.cz. V obci Bílá se nachází 2 km osvětlený běžecký okruh pro večerní běžkování

Součástí areálu je půjčovna a servis lyží, lyžařská škola. Ski areál Bílá nabízí i večerní lyžování.

Více informací, především o aktuální lyžařských podmínkách najdete na webu Ski areálu Bílá: https://www.skibila.cz/

  

 

Areál Sepetná je 1,5 km nad chalupou v Ostravici a nabízí skvělé podmínky pro odpočinek a zábavu v létě i v zimě. 

V létě můžete využít krásné vysoko položení letní koupaliště Sluníčko, s tobogány. Součástí koupaliště je terasa s výhledem na údolí kolem řeky Ostravice. Koná se zde také pravidelně letní festival Beskydské hudební léto. Jsou zde tenisové kurty a z outdoorových aktivit se nejvíce využívají segway vozítka, koloběžky či elektrokola.

 

Za nepříznivého počasí a v zimě je možno využít krytý bazén s tobogány, saunou a vířivkou. V areálu je možno také hrát bowling, badminton, stolní tenis nebo slézt horolezeckou stěnu. Můžete se nechat hýčkat privátním wellness, kde vám poskytnou masáže, kosmetiku a koupele.

Více informací o provozních časech a možnostech aktivit včetně cen a objednávky jsou na webu areálu Sepetná - https://sepetna.cz/ 

 

Srub Petra Bezruče a místní pivovar - Ostravice

Přímo v Ostravici můžeme navštívit srub Petra Bezruče, kde byla obytná část ponechána v původní podobě i se zařízením interiéru, který si básník sám navrhl. O srub i expozici pečuje Slezské zemské muzeum v Opavě.

Kdo má rád pivo, ten musí navštívit Beskydský pivovárek, který byl založený v roce 2013, používá výhradně přírodní suroviny a čistou beskydskou vodu, zaměřuje se na chuťově různorodá piva hořká, višňová, borůvková i medová a pro zájemce občas pořádá prohlídky.

 

Radegastrovy okruhy v Beskydech

Přes 210 kilometrů cyklotras, které propojují nejatraktivnější místa Beskyd, to je hlavní lákadlo sedmi značených Radegastových okruhů. Okruhy vedou po stávajících cestách a trasách od základny na Rekovicích přes Horečky, Pustevny, obce mikroregionu Frenštátsko až po Hukvaldy, Štramberk a Kopřivnici. Jsou rozděleny podle obtížnosti a určeny nejen sportovcům, ale i rodinám s dětmi. Turistům je k dispozici cyklomapa, díky které se mohou v okruzích lépe orientovat. Je k dostání zdarma v regionálních infocentrech. 

  1. Trojmezí cyklotrek
  2. Cyklostezka Radegast
  3. Radegast Cyklotrek
  4. Opava Radegast Cyklotrek
  5. Beskydy na kole 
  6. Beskydské traily u Frenštátu pod Radhoštěm 
  7. Single Trails Bílá

 

Přehrada Šance a peřeje řeky Ostravice

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou vybudována v letech 1964 až 1969.

Vodopád, kaskády a peřeje Ostravice byly vyhlášeny geologickou přírodní památkou pod názvem Koryto řeky Ostravice. Předmětem ochrany jsou vrstvy různých tvrdých lavic pískovců a slepenců, které vytvořily překážky na řece Ostravici a zapříčinily vznik soustavy peřejí a kaskád. Koryto řeky Ostravice tvoří obnažené skalní prahy s peřejemi, které byly roku 1966 vyhlášeny přírodní památkou

 

Lysá hora a Smrk

V Ostravici často začínají výstupy na Lysou horu (1 323 m) a Smrk. Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula. Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Na vrcholu a na svazích se rozkládá Přírodní rezervace Smrk. 

  

Tento sportovní areál leží 1 km od chalupy v Ostravici.
V zimě, když zelené golfové hřiště pokryje sníh, se areál promění v dokonalou běžkařskou arénu. Tratě jsou dokonale udržované, osvětlené a odpovídají nejpřísnějším kritériím pro mezinárodní běžecké závody. Běžkařům jsou k dispozici i šatny a sprchy a je tu i půjčovna běžkařského vybavení.

 

Golfové hřiště se rozkládá mezi dvěma nejvyššími horami Beskyd – Lysou horou a Smrkem. Jde o mistrovské golfové hřiště. Designerem hřiště je Chris Johnson, který má na svém kontě několik hřišť v Evropě i v Africe. Přednost hřiště spočívá v dokonalém výběru lokality, v tvarování hřiště.

Doporučujeme také restauraci Golf, odkud je nádherný výhled na Lysou horu. V areálu je k dispozici i wellness centrum s masážemi a saunami. Je zde také možnost zapůjčení elektrokol.

Více informací především o aktuálních podmínkách najdete na webu https://www.ostravice-golf.cz/

 

Ski areál Bílá je 10 km od chalupy v Ostravici. V letní sezoně nabízí aktivity, které můžete během vaší dovolené v Beskydech vyzkoušet. 

V provozu je letní lanovka na horu Zbojník. Ze hřebene Zbojníku vedou singletraily v délce od 400 do 4100 metrů, které jsou součástí bikeparku. Celkem jsou k dispozici čtyři traily, z toho jsou tři lehké - Refresh trail, oranžový trail, fialový trail/výjezd. Medvěd trail je středně náročný. 

V okolí hory Zbojník je také vybudován dětský letní park, který je otevřen dle počasí od 9 do 18ti hodin a nabízí vodní svět, lanové centrum, vodopády, tubingovou dráhu, aquazorbing a různé tematické akce. Dále jsou zde vycházkové stezky pro rodiny s dětmi. Pašerácká stezka v délce 1,6 km - zábavná stezka s 13 stanovišti (visuté mosty, fotopoint, pašerácké skrýše, studna a mnoho dalšího) a 3 km dlouhá medvědí stezka, ideální pohodová procházka pro rodiny i s kočárky. 

Spoustu dalších možností na turistické výlety i na výlety na kole najdete na webu https://www.skibila.cz/leto/aktualni-stav/ 

Projekt po medvědích tlapkách to je zábava v horách pro rodiny s dětmi. Ty nejkrásnější trasy pro rodiny vybrali samotní obyvatelé Beskyd. Lze se na nich pohybovat i s kočárkem a často se kříží i s cyklotrasami. 
 
Celkem byla vytvořena síť 5 regionálních značených stezek. Značené stezky vás provedou po značce žlutého, oranžového, fialového, zeleného a modrého medvídka okolím Čeladné, Malenovic a Ostravice.
 

Domýšlejte si na trase příběhy dle vlastní fantazie, například o Ondrášovi, pánovi Lysé hory, který v masívu Lysé hory ukryl svůj poklad, vydejte se po stopách slezského barda Petra Bezruče, které vás dovedou k jeho srubu nebo chráněným peřejím či si připomeňte příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu díky roubené kapličce u vodního pramene v Čeladné.

Vybrat si můžete z těchto stezek:

Medvědí stezka (žlutá) - délka 15,8 km
Liščí stezka (oranžová) - 13,2 km
Jezevčí stezka (modrá) - 9,5 km
Krkavčí stezka (fialová) - 12,8 km
Zaječí stezka (zelená) - 10,1 km